Artykuł - etwining x 3
Dodane przez bzycerz dnia Listopad 12 2010 13:58:06
e-Twinning x 3

Na samym początku, zaczynającego się w zasadzie dopiero, co, roku szkolnego otrzymaliśmy pozytywną motywację – nasz ubiegłoroczny projekt e-Twinning dostał odznakę jakości, która to świadczy o wysokim poziomie naszych dokonań. Kto chce się upewnić, że były one bardzo dobre, może sprawdzić sam, na stronie internetowej naszej szkoły – www.g2.miedzyrzecz.pl. Tam na bieżąco pojawiają się informacje dotyczące naszych projektowych działań i osiągnięć. Projekt – Teatr muzą starożytności, film inspiracją projektu – polegał przede wszystkim na tworzeniu filmów.
W jego ramach powstały jeszcze zdjęcia, artykuły, wystawy oraz prezentacje.
Nowy rok szkolny stawia nowe wyzwania. Część uczniów zaangażowanych we współtworzenie dawnych projektów opuściła e-Twinning, opuszczając mury naszej szkoły. Na szczęście sporo zaangażowanych zostało.
W tym roku wraz z Schillerschule z Bittenfeld zaczynamy projekt – Mein Festkalender/ Mój świąteczny kalendarz. Projekt ma składać się z wielu mniejszych projektów odbywających się cyklicznie raz w miesiącu, komentując różne obchodzone przez nas święta. Komentować chcemy nie tylko wielkiej wagi święta narodowe, związane z kulturą, religią, ale także i te „małe” - szkolne. Zaczynamy od otrzęsin.
We wrześniu zarówno w naszej szkole, jak i w szkole naszego partnera odbywają się otrzęsiny dla nowych uczniów szkoły. Chcemy skomentować, czy lepiej upamiętnić to „święto” w formie zdjęć i prezentacji, artykułów i opisów w listach, tworząc z tego projekt.
Na koniec całego projektu, w czerwcu powstanie kalendarz na przyszły rok szkolny, zdobiony zdjęciami, plakatami z tego minionego roku szkolnego, nawiązując co miesiąc tematycznie tym co było, do tego co ma się wydarzyć. Najciekawsza, myślę jednak, w całym projekcie będzie dla młodzieży możliwość lepszego wniknięcia w tradycje i kulturę swojego narodu i małej ojczyzny, jaką jest miasto i szkoła, oraz zwrócenie uwagi na tworzenie nowej tradycji, w którym my bierzemy czynny udział. Ciekawe i uczące jest to, że w kraju naszych sąsiadów różne święta obchodzone są inaczej niż u nas, często w innym terminie, a niektóre nawet wcale. Aspekt językowy ma nie być w tym projekcie decydujący, choć niezbędny, bo to niemiecki jest naszym językiem komunikacji. W tym roku w projekcie będzie obecny język na równi z informatyką, technikami plastycznymi, generalnie mieszanka przedmiotów, która myślę, że rozrusza młodzież naszej szkoły, nie tylko tą lubiącą język niemiecki, ale całą, wychodząc na przeciw tematyką projektu.